تعمیرات دستگاه کپی

دقیقاً مانند یک رویا و تخیل است اینکه دستگاهی نسبتاً کوچک در کنار خود و روی میز داشته باشیم و با قرار دادن یک برگ کاغذ که تصاویر و متون مختلفی بر روی آن نوشته شده و گذاشتن تعداد زیادی کاغذ سفید در قسمت دیگر آن، پشت سر هم صفحاتی شبیه به برگ اصلی تولید شود! این مانند سحر و جادوست، سحری که امروزه به واقعیت تبدیل شده و بسیاری از امور را برای ما راحت کرده است.

این وسیله جادویی «دستگاه فتوکپی» یا «دستگاه کپی» نام دارد که امروزه در ابعاد بزرگ تری نیز به بازار عرضه شده است و البته گاهی دچار ایراد شده و نیاز به تعمیر دارد. تعمیر دستگاه فتوکپی و همچنین تعمیرات دستگاه فتوکپی خود مقوله ای مهم و البته تا حدی دشوار است.

حتماً شما هم به دفعات برخی از مدل های دستگاه فتوکپی را که کوچک بوده و به راحتی می توان آنها را بر روی میز قرار داده و استفاده کرد دیده اید. این دستگاه ها از قدیم الایام در دنیای ما موجود بوده و بسیاری از نیازهای ما را برطرف می کردند که چند سالی ست مدل های بسیار متنوع و جدیدی از آنها نیز عرضه شده اند که هم کیفیت بهتری در فتوکپی کردن دارند و هم سرعت بیشتری.

این دستگاه ها دارای امکانات بسیار فراوانی هستند که چندین کار را نیز با هم انجام می دهند؛ هم پرینتر، هم فتوکپی، هم دستگاه پرس کارت و… . این دستگاهها که البته قیمت بسیار بیشتری نسبت به دستگاه فتوکپی کوچک دارند نیز گاهی دچار ایراداتی خواهد شد که نیاز به تعمیر دستگاه فتوکپی را آشکار می کند.

و اما چه زمانی یک دستگاه فتوکپی نیاز به تعمیر پیدا می کند؟

اصول کار یک دستگاه فتوکپی به این شکل است که با پر کردن مخزن کاغذ آن به تعداد مشخص و همچنین شارژ کردن کارتریج و تونر و بررسی سایر بخش های آن می توان به راحتی از دستگاه فتوکپی استفاده کرد و معمولاً با توجه به نوع ساخت آنها، به این زودی ها به تعمیر دستگاه فتوکپی نیازی نخواهد داشت. اما به هر حال بر اثر فشار کاری و… ممکن است بخش هایی از دستگاه دچار ایراد شود.

دستگاه های فتوکپی جدید با توجه به پیشرفت های بسیار مناسب در تمامی زمینه ها، امروزه به صورتی کاملاً هوشمند و به صورت ترکیبی از نرم افزار و سخت افزار عرضه می شوند در نتیجه خرابی ها و ایرادات آنها نیز به دو شکل «سخت افزاری» و «نرم افزاری» خواهد بود به همین دلیل تعمیر دستگاه کپی نیاز به داشتن تخصص لازم در هر دو زمینه دارد تا نتیجه کار، مطلوب و مورد تایید باشد.

این دستگاه های بسیار مفید و کارآمد گاهی ممکن است بر اثر خرابی و یا سوختن قطعه ای در بخش سخت افزار نیاز به تعمیر دستگاه فتوکپی داشته باشند و گاهی نیز این خرابی ها و ایرادات در بخش نرم افزاری آن باشد. در هر دو صورت، دستگاه دچار اشکال در کار بوده و نیاز جدی به تعمیرات دستگاه فتوکپی وجود خواهد داشت.

مراجعه به مراکز معتبر تعمیر دستگاه فتوکپی

یکی از اولین اقدامات و تصمیم ها پس از خراب شدن دستگاه فتوکپی، مراجعه به تعمیرگاه معتبر است. اگر می خواهید دچار دردسرهای بعدی و مکرر پس از تعمیر دستگاه فتوکپی خود نشوید از همان ابتدا سعی کنید فقط به مراکز معتبر و دارای مجوزی که از کادری مجرب و متخصص برای تعمیرات دستگاه کپی استفاده می کنند مراجعه نمایید. به اینگونه مراکز می توان تا حد زیادی اعتماد کرد زیرا تحت نظارت های مختلفی بوده و از کادر مجربی برای تعمیر دستگاه کپی استفاده می کنند.

همچنین پس از مراجعه شما، آنها در حین تعمیرات مختلف از قطعات مناسب و با کیفیت برای جایگزینی قطعه معیوب استفاده خواهند کرد که کارایی و طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت. در این تعمیرگاه های معتبر می توان تمامی ایرادات و خرابی های دستگاه کپی را با خیال راحت بازگو و از تعمیر دستگاه فتوکپی خود کاملاً مطمئن بود.

عیب یابی دستگاه فتوکپی و تعمیر دستگاه فتوکپی

عیب یابی دستگاه فتوکپی مهم ترین قسمت کار برای تعمیر دستگاه فتوکپی و به نوعی تعمیر صحیح آن است تا مجدداً با مراجعه به تعمیرگاه دچار دردسرهای فراوان نشوید. به همین دلیل هر مرکز تعمیرات دستگاه فتوکپی می بایستی نسبت به استخدام افراد باتجربه در این زمینه اقدام کرده تا بتواند بهترین خدمات را به مشتری های خود ارائه نماید.

با توجه به اینکه هر روزه مدل های بسیار متنوع و پیشرفته ای از دستگاه های فتوکپی با مارک ها و برندهای مختلف روانه بازار می شوند قطعاً برای تشخیص ایرادات مختلف این گونه دستگاه ها باید تخصص بالایی داشت. به کمک این تخصص و البته تجربه است که می توان عیب یابی دستگاه فتوکپی را به خوبی انجام و نهایتاً تعمیر دستگاه فتوکپی را به شکل صحیحی انجام داد.

تعمیر کاغذکش دستگاه فتوکپی

ایرادات متعددی ممکن است دستگاه فتوکپی را از کار انداخته و یا فعالیت آن را با اختلال جدی مواجه کند. برخی از این ایرادها به صورت نرم افزاری بوده و با تست و عیب یابی توسط دستگاه های مخصوص، مشخص و سپس رفع ایراد خواهد شد. برخی دیگر نیز ممکن است خرابی هایی در برخی قطعات بیرونی باشد.

کاغذکش دستگاه فتوکپی یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه است که چنانچه به خوبی کار نکند می تواند دستگاه کپی را از کار بیندازد. تعمیر کاغذکش نیز یکی از موارد مهم در تعمیر دستگاه فتوکپی ست که باید با تشخیص صحیح، به درستی انجام شود.

کاغذکش در دستگاه های فتوکپی وظیفه ورود و خروج کاغذ به دستگاه را بر عهده دارد و مسلماً چنانچه دچار مشکل شود دستگاه از کار خواهد افتاد. از آنجایی که کاغذکش ها دارای سه جزء اصلی هستند بایستی مرکز تعمیرات دستگاه فتوکپی از مهارت و تبحر بالایی برخوردار بوده تا بتواند ایراد را به درستی تشخیص و نسبت به رفع آن اقدام نماید.

1- کاغذکش ورودی 2- کاغذکش خروجی 3-کاغذکش داخلی. اینها اجزاء اساسی کاغذکش ها در دستگاه فتوکپی هستند که ممکن است بنا به دلایل مختلف دچار مشکل شوند. هر کدام از این اجزاء می توانند توسط تعمیرکار با بهترین قطعات و با کیفیت ترین آنها جایگزین شوند تا مجدداً دستگاه کپی دچار ایراد و قطع کارکرد نشود.

مشاوره پیش از تعمیر دستگاه فتوکپی

در هر کاری برای به دست آوردن بهترین نتیجه، باید از مشورت و همفکری افراد متخصص استفاده کرد تا دچار پشیمانی و مشکلات بزرگ تر نشویم. در زمینه تعمیر دستگاه فتوکپی هم به دلیل وجود مارک های متنوع دستگاه کپی در بازار، بهتر است برای اطمینان از تعمیری مناسب، به مراکز معتبر مراجعه و قبل از درخواست برای تعمیر دستگاه کپی نسبت به مشاوره پیش از تعمیر اقدام شود.

با این حرکت می توان هم نسبت به عیب یابی بهتر، امید بیشتری داشت و هم اینکه متوجه سطح تخصص آن مرکز شد. پس از مشاوره و تشخیص ایراد نیز می توان از خدمات مناسب همان مراکز برای تعمیر دستگاه کپی استفاده کرد.

تعمیر مین برد یکی از اساسی ترین تعمیرات دستگاه فتوکپی

و اما اگر قرار باشد بین تعمیرات اساسی دستگاه فتوکپی یکی را انتخاب کنیم «تعمیر مین برد» یکی از مهم ترین و اساسی ترین آنهاست. در دستگاه فتوکپی قطعات سخت افزاری فراوانی وجود دارد که هر کدام با توجه به وظایف موجود، کارکرد خاصی دارند. مین برد نیز یکی از قطعات بسیار مهم در دستگاه فتوکپی است.

وظیفه مین برد، دریافت اطلاعاتِ پردازش شده توسط «مادر برد» و تصمیم در این مورد است که این اطلاعات را چگونه و به چه شکلی برای اجرای صحیح و بدون ایرادِ کار به کاربر اعلام نماید. پس از این تصمیمات مهم و دقیق مین برد است که عملیات کپی و چاپ کردن انجام می شود.

همانگونه که گفتیم یک دستگاه فتوکپی از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده که هر کدام مانند همین «مین برد» دارای کارکرد خاصی است و چنانچه هر کدام از آنها دچار ایراد و اشکالی شوند بایستی با بررسی بسیار دقیق در زمان تعمیر دستگاه فتوکپی تصمیم گرفته شود که آیا آن قطعه نیاز به تعمیر دارد یا تعویض؟ در هر دو صورت، فرد متخصص می تواند با تخصص خود و با مشاهده ایراد از نزدیک، تصمیم درست را برای تعمیر دستگاه فتوکپی گرفته و اقدام به تعمیر آن نماید.

دور کردن دستگاه فتوکپی از انواع آلودگی

یکی از مهم ترین عوامل طول عمر هر دستگاه الکترونیک و تکنولوژیک، دوری از انواع آلودگی های محیطی و عوامل آسیب رسان مانند گرد و غبار، ریختن آب و سایر مایعات، مایعات سمی و پاک کننده و … است. دستگاه فتوکپی نیز با توجه به اینکه بسته به نوع و مدل آن، دارای انواع نمایشگر و صفحات لمسی و دیگر دکمه های کاربردی بر روی آن است، از اصول مراقبتی خاصی پیروی می کند تا دچار دردسرهای تعمیر دستگاه فتوکپی و مراجعه مکرر به مراکز تعمیرات دستگاه فتوکپی نشویم.

بهتر است دستگاه کپی را از محل هایی که دارای گرد و خاک فراوان است دور نگهداشته و اگر کار و فعالیت در این نقاط اجباری ست بهتر است توسط وسایلی مانند انواع تهویه یا توری یا پارچه و… از ورود گرد و غبار به محل، تا حد امکان جلوگیری شود.

همچنین بهتر است مایعات سمی و پاک کننده را از این دستگاه دور نگهداشته تا دچار اتفاقات ناخواسته نشوید. سایر مایعات مانند آب، چای و… که ممکن است در حین کار کردن با دستگاه فتوکپی توسط کاربر مورد استفاده قرار گیرند نیز بهتر است با احتیاط استفاده شوند تا با جلوگیری از ریختن روی دستگاه فتوکپی، نیاز به تعمیر دستگاه فتوکپی نداشته باشید.

تعمیر درام دستگاه فتوکپی

برای اینکه یک برگه توسط دستگاه کپی چاپ شود صدها قطعه در هماهنگی با هم اقدام به چاپ آن برگه خواهند کرد؛ از تصویر برداری برگه اصلی گرفته تا پردازش و انتقال تصویر و سپس چاپ آن بر روی برگه. یکی از بخش های مهم دستگاه که گاهی در تعمیر دستگاه فتوکپی باید به شدت بر روی آن تمرکز کرد «درام» دستگاه است.

درام قطعه ای استوانه ای شکل است که وظیفه انتقال تصاویر مختلف با کیفیت مناسب بر روی کاغذ را برعهده دارد. این قطعه میله ای شکل بر اثر استفاده مکرر و طولانی مدت، نیاز به تعمیر خواهد داشت. البته بسیاری از افراد در زمان تعمیر دستگاه کپی به علت خرابی درام آن، به سبب قیمت مناسب ترجیح می دهند آن را تعویض نموده تا کیفیت بسیار مناسبی برای چاپ بر روی کاغذ داشته باشند.

البته می توان درام معیوب را پس از بررسی در مرکز تعمیرات دستگاه فتوکپی تعمیر نیز کرد که این موضوع بستگی به تصمیم مشتری خواهد داشت. چنین تعمیراتی به سرعت و با توجه به درخواست مشتری در مدت زمانی مناسب انجام خواهد شد.

تنظیم منوی دستگاه فتوکپی

شاید وقتی جمله تعمیر دستگاه فتوکپی یا تعمیرات دستگاه فتوکپی به گوش برسد عده ای بلافاصله فقط «تعمیرات سخت افزاری» و به اصطلاح «تعمیرات فیزیکی» را در ذهن مجسم کنند اما در عمل به این شکل نیست. با توجه به ترکیب سخت افزار و نرم افزار در کنار هم در دستگاه های جدید فتوکپی، دیگر نمی توان فقط ایرادات سخت افزاری را جزوِ خرابی های دستگاه کپی به حساب آورد.

بسیاری از ایرادات نرم افزاری و هنگی های مختلف و همچنین تنظیم نبودن منوی دستگاه فتوکپی می تواند عملکرد دستگاه را مختل و نهایتاً کاربر را از تصمیمِ کار با آن منصرف نماید. اختلال در عملکرد منوی دستگاه فتوکپی و تنظیم نبودن آن از دردسرهای متداول برخی دستگاه های کپی است که گاهی اعصاب و روان کاربر را به هم می ریزد.

برای تعمیر دستگاه فتوکپی و تنظیم منوی دستگاه می بایستی با اقدام به موقع نسبت به تنظیم صحیح آن در مرکز تعمیرات دستگاه کپی و یا استفاده از خدمات تعمیر در محل این مراکز اقدام کرد. پس از تنظیم منوی دستگاه، کار کردن با آن بسیار لذت بخش خواهد بود.

خدمات تعمیر در محل دستگاه کپی

یکی از بهترین خدماتی که می توان از مراکز تعمیرات دستگاه کپی انتظار داشت «خدمات تعمیر در محل» دستگاه است که می تواند بسیاری از دردسرهای صاحب دستگاه مانند انتقال به تعمیرگاه را حذف نماید. تعمیر دستگاه کپی در محل مشتری یکی از بهترین خبرهایی ست که می تواند مشتری ها را سر ذوق بیاورد.

امروزه تقریباً تمامی مراکز تعمیرات دستگاه فتوکپی این گونه خدمات را در بهترین و بالاترین سطح ممکن به مشتری های دائمی و البته جدید خود ارائه می دهند. فقط کافی ست سری به صفحات نیازمندی روزنامه ها و یا سایت های نیازمندی و… بزنید تا با انبوهی از آگهی های «تعمیر در محل دستگاه کپی» مواجه شوید. چنین خدماتی در سرعت و کیفیت ارائه خدمات نیز موثر است و می تواند رضایت بسیار زیاد مشتری نسبت به ارائه دهندۀ خدمات تعمیر دستگاه فتوکپی را در پی داشته باشد.

تغذیه کننده کاغذ در دستگاه کپی

دستگاه کپی از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده که هر کدام عملکرد مشخص با توجه به تقسیم وظایف در دستگاه را بر عهده دارند. یکی از این بخش های مهم «تغذیه کننده کاغذ» است که می تواند در صورت خرابی، عملکرد دستگاه را به طور کامل مختل کرده و کاربر را مجبور به خاموش کردن دستگاه فتوکپی نماید. تعمیر دستگاه کپی در چنین شرایطی اجباری ست.

از آنجایی که تغذیه کننده کاغذ به مثابه مخزن و یا محل تهیه خوراک برای دستگاه فتوکپی می باشد چنانچه این قسمت مهم دچار خرابی و اختلال در عملکرد گردد می بایستی بلافاصله نسبت به رفع ایراد در مراکز تعمیرات دستگاه کپی اقدام کرد و یا پس از تماس با این مراکز، در خواست اعزام نیروی فنی به محل، برای تعمیر در محل دستگاه کپی نمود.

بهتر است در حین تعمیر تغذیه کننده کاغذ از تعمیرکار بخواهید چنانچه قطعه ای دچار خرابی یا شکستگی شده حتماً آن را با قطعه ای باکیفیت و گارانتی دار معاوضه نماید تا آن قطعه مجدداً و به سرعت خراب نشده و همچنین دارای گارانتی تعویض معتبری نیز باشد.

تعمیر بلید در دستگاه فتوکپی

و اما باز هم یکی دیگر از قطعات بسیار مهم در دستگاه فتوکپی که کوچکترین ایرادی در آن، توانایی متوقف کردن دستگاه کپی را خواهد داشت «بلید» است. بلید یه تکه پلاستیک الکتریکی خنثی و نسبتاً کوچک است که در دستگاه کپی وظیفه پاک کردن تونر اضافی از روی «درام» را بر عهده دارد. این کار به این دلیل انجام می شود که تونر اضافی در مرحله بعد چاپ اسناد بر روی آنها نریخته و کار را تخریب نکند. تعمیر بلید یکی دیگر از بخش های مهم در تعمیر دستگاه فتوکپی است.

گاهی با توجه به حجم زیاد کار و چاپ برگه های مختلف توسط دستگاه کپی، بلید دچار ایراداتی شده و کیفیت اسناد چاپ شده را گاهی به مقداری کم و گاهی نیز به شدت تخریب می کند، در چنین شرایطی بهترین راه تعمیر دستگاه کپی در مراکز تعمیرات دستگاه کپی می باشد که با توجه به بررسی و صلاحدید تعمیرکار ماهر، نسبت به تعمیر یا تعویض اقدام خواهد شد.

تمیز کردن و نگهداری صحیح از دستگاه فتوکپی

همیشه یکی از مهمترین و اساسی ترین کارهایی که می توان برای افزایش طول عمر هر دستگاهی انجام داد تمیز کردن به موقع و نگهداری صحیح از آن دستگاه است که می تواند مانند دمیدن روحی جدید بر پیکره آن باشد. در مورد دستگاه فتوکپی نیز دقیقاً به همین شکل است.

تمیز کردن به موقع برخی قسمت ها و قطعات و دور نگهداشتن دستگاه کپی از محیط های آلوده می تواند به شدت بر طول عمر دستگاه و قطعات مختلف آن موثر بوده و شما را از شر تعمیر دستگاه کپی و دردسرهای اعصاب خردکن آن خلاص کند.

امروزه به سبب برخی دردسرها و مشغولیات ذهنی، شاید بسیاری افراد حوصله و یا وقت تمیز کردن دستگاه کپی را نداشته باشند که البته چنین امری ممکن است به ضرر آنها تمام شود! بهتر است در فواصل زمانی مشخص نسبت به زدودن دستگاه فتوکپی از انواع آلودگی اقدام کنید تا دچار گرفتاری های تعمیرات دستگاه فتوکپی نشوید.

تعویض دولوپر دستگاه فتوکپی

همانگونه که پیشتر ذکر کردیم در دستگاه های فتوکپی قطعات و بخش های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آنها وظیفه ای مشخص و البته مهم بر عهده دارند و ایراد در هر کدام ممکن است منجر به تخریب برگ های چاپ شده توسط دستگاه کپی و نهایتاً توقف اجباری دستگاه شود. یکی از این بخش های مهم «دولوپر» (Developer) یا در واقع همان «توسعه دهنده» است.

تعمیر دستگاه کپی همیشه به دلیل اشکالات نرم افزاری نیست بلکه گاهی مربوط به تعویض همین «دولوپر» می شود که وظیفه انتقال تونر را بر عهده دارد. نام دیگر دولوپر «پودر سنگین» است که به سبب مواد به کار رفته در آن دارای حالتی مغناطیسی ست.

گاهی این قسمتِ مهم در دستگاه کپی دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر دستگاه فتوکپی را الزامی می کند. در واقع دولوپر وظیفه انتقال تونر بر روی درام برای چاپ اسنادی با کیفیت و مناسب را بر عهده دارد به این شکل که با چرخش دولوپر، پودر بر روی سطح درام ساییده شده و توسط آن روی کاغذ برای چاپ، مورد استفاده قرار می گیرد.

چنانچه بر روی برگه های چاپ شده توسط دستگاه کپی رگه های سفید مشاهده کردید مربوط به خرابی همین دولوپر است که ممکن است به سبب مخلوط شدن شئ خارجی در زمان انتقال آن به دستگاه اتفاق افتاده باشد. دقت در زمان انتقال و استفاده از دولوپر در دستگاه فتوکپی، شما را از گرفتاری های تعمیر دستگاه فتوکپی رها کرده و مدت زمانی نسبتاً طولانی را با خیالی راحت برای استفاده شما محیا می کند.

Show sidebar

هیچ محصولی یافت نشد.